BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/toeforgt/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU

57.Ecevit Hükümeti döneminde çıkarılan 25.03.1997 tarihli 571 sayılı KHK’nın 11. maddesinin e fıkrası: ‘Kamuya açık sosyal, kültürel ve sportif tesis ve alanlar ile kitle iletişim ve ulaşım araçlarından özürlülerin faydalanmasını sağlayıcı tedbirleri araştırmak, değerlendirmek ve teklifler hazırlamak’ denerek engellilerin kamuya açık alanlarda yaşamlarının kolaylaştırılması için gerekli çalışmaların yapılması görevi yasal hüküm haline getirilmişti.

Aradan 8 yıl geçtikten sonra ciddi bir gelişme olmadığı görülmüştü.

Bunun üzerine 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Engelliler Kanunu, kamuya açık tüm yaşam merkezlerine erişilebilirlik şartlarını yerine getirmesini hem temel yasal zorunluluk ve hem de görev olarak tekrar yasalaşmıştır. Ancak bu çalışmaların tamamlanması için 7 yıl süre tanımıştır.

Bu 7 yıllık süre de 2012 yılında dolmuştur. Ancak bu hizmetlerin yapılması yerine 2018 yılına kadar tekrar tekrar uzatılma yoluna gidilmiştir. 2018 yılı 7 Temmuz günü yeniden 3 yıllık bir uzatma bir gece yarısı torba kanunun metnine eklenmiştir. Bu süreçte de bu görev sürekli savsaklanmış ve yerine getirilmemiştir.

Hükümet yasal görevlerini yerine getirmeyenlere yasal yaptırım uygulamak yerine, Meclise sunulan yeni bir torba yasa teklifine COVİD-19 salgınını bahane edilerek 3 yıl daha uzatma yoluna gitmektedir.

1997 yılından bugüne 24 yıldır savsaklanan bu hizmetlerin yerine gelmemesi son bir yıldır yaşadığımız pandemi süreciyle açıklanması çok komiktir.

Bir yandan Cumhurbaşkanlığı tarafından erişilebilirliğin gündeme alınması için teşviklerde bulunulurken diğer yandan yine hükümet tarafından erişilebilirlik kriterlerini karşılamayan kurumlara ek süre verilmesi, anlaşılır ve kabul edilir bir durum değildir.

Şayet bu teklif yasalaşırsa, sokakta rahat yürüyebilmek için üç yıl daha bekleyeceğiz. Toplu taşıma araçları üç yıl daha erişilebilir olmayacak. Bina içinde asansör ve rampa gibi düzenlemelerin yerine getirilmesi talebimiz üç yıl sonraya ertelenecek.

Bizler, bu uygulamayı kabul etmiyoruz! COVİD-19 salgınının bir mazeret olarak kullanıldığını görmekteyiz.

Hükümetin bu gereksiz ve haksız 3 yıllık uzatma talebinin yasa taslağından çıkarılmasını talep ediyoruz

Ayrıca kontrol et

Bir vapura inancı yükleyerek, o vapuru özgürlüğe süren tek lider!.

Bir vapura inancı yükleyerek, o vapuru özgürlüğe süren tek lider!.