Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/toeforgt/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Regaip kandilinin önemi fazileti bakımından tabiki diğer günlere göre daha çoktur. Kur’an’da haram aylar diye anılan dört aydan bir tanesi Recep ayıdır.” Dinimize göre tüm vakitlerin değerli olduğu ancak kandil, bayram gibi günlerin ise daha önemli olduğu vurgulanır. dinî kültürün yanı sıra tasavvuf geleneği ve kültüründe de bu kandil diğer kandiller gibi önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle öncelikle konumuza şöyle başlıyalım inşaallah. Regaip kandili anlamı nedir kısaca bahsedelim. Regâib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir.  Rağabe ise herhangi bir şeyi istemek yada elde temek için birşeyler yapmak çaba sarf etmek demektir. Regaip kandili önemi ilk olarak şunu belirtmek isabetli olacaktır inşaallah. Regaip Gecesi Hz. Muhammed’in s.a.v ana rahmine düştüğü kabul edilen recep ayının ilk cuma gecesidir. Receb’in ilk cuma gecesine Regaib Gecesi denir. Hayatımıza nice güzellikler katan gecelerden birisi de Regaib kandilidir. Regaib kandili, Üç ayların birincisi olan Recep ayının ilk cuma gecesidir. Kandiller zincirinin ilk halkası olan bilinen Regaip Kandilindeki Regaib, istenilen, değeri çok olan, bağış, ihsan, ikram ve nefis şeyler demektir ve “Rağibe” kelimesinin çoğuludur.

Dinî hayatımızda “Üç Aylar” olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının feyizli ve bereketli maneviyat mevsimine bir defa daha girmek üzereyiz.Bazı âlimlerin açıklamasına göre, Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bu gece pek çok rûhânî ahvâl ve ikrâma kavuşmuş olmakla, Yüce Allâh’a şükür için on iki rekat namaz kılmıştır. Bir çoğumuz Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem hadisinde duymuşuzdur: “Receb, Allah Teâlâ’nın ayıdır. Şaban benim ayımdır. Ramazan benim ümmetimin ayıdır.”

Üç aylar içerisinde her biri bir rahmet, mağfiret ve bereket vesilesi olan Regaib, Miraç, Berat ve Kadir geceleri bulunmaktadır.  Bu mübarek kandiller, dünya sıkıntılarıyla bunalan gönüllere şifa imkanı sunan, günah kirleriyle paslanan kalplerin nedamet gözyaşlarıyla temizlenip arınmasına fırsat sağlayan rahmet pınarlarıdır. Receb ay’ı, içinde iki kandil gecesi bulunması açısından da faziletli bir aydır.

Ayrıca kontrol et

Bir vapura inancı yükleyerek, o vapuru özgürlüğe süren tek lider!.

Bir vapura inancı yükleyerek, o vapuru özgürlüğe süren tek lider!.