Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/toeforgt/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Engelliler Haftası

images

 

 

 

 

 

İnsanlar aynı koşullarda dünyaya gelmemektedirler. Aynı şekilde yaşam koşulları açısından da kimisi rahat ve bolluk içinde yaşarken, kimisi bazı uzuvları veya yetileri olmadan yaşamaktadır.  Bazı insanların doğuştan engeli bulunmaktadır. Bazıları ise çeşitli kazalar veya terör olayları nedeniyle engelli kalabilir. İşin gerçeği her birey engelli adayıdır.

Birlikte yaşama kültürünün bir gereği olarak hasta, yaşlı veya engelli  varlığını unutmamalı, yaşam tarzlarımızda güçsüzlere de yer vermeliyiz. Toplumsal mutluluk, bireylerin mutluluğundan, bu da başkalarının acısını ve eksikliğini paylaşmaktan geçer.

Engelliler Haftası ne zaman?

Engelliler haftası 10 ile 16 Mayıs tarihleri arasına isabet eden ve yaşamlarını engelli şekilde sürdüren insanlarımızı hatırlamak ve onların yaşamlarını kolaylaştırmak için etkinliklerin düzenlendiği bir haftadır. Görsel medya araçları kullanılarak engelli kişilere ve onların basit şeyleri bile ne denli zorluklar içinde yaptıkları, bazen de yapamadıkları anlatılmaya çalışılır.

Haberlerde engelli kişilerin bin bir güçlükle normal insanların bile başaramayacağı şeyleri nasıl başardığına dair sık sık haberler sevinçli şekilde duyurulması gerekmektedir. Açıkça ifade etmek gerekir ki azimli kişilerin başarılarının topluma mal edilebilecek bir durumu bulunmamaktadır. Marifet engellilere çile çektirip başarı kazandırmada değil, bir şekilde engeli olan vatandaşlarımıza bu eksikliklerini hissettirmeden yaşamlarını idame ettirebilmesi fırsatı verilmesidir.

Engelliler haftası tüm bu konuların değerlendirilmesi ve engeli olan kişilere daha iyi bir dünya sunulabilmesi için düzenlen farkındalık etkinliklerinin yapıldığı ve engellilerin sorunlarının dillendirildiği bir haftadır.

Dünyada yaşam eşitliği olmasa da, dünya nimetlerinden yeterince yararlanamayan, herkesin yapabildiği şeyleri yapamayan veya destek ile başarabilen bu kişilere el uzatmak hepimizin gönül borcu olmalıdır.

Bazen sadece durumun farkında olmak bile ciddi bir mesafe kat etmek anlamına gelecektir. Unutmamak gerekir ki engelliler toplum üzerinde bir yük değil tam tersine yardımlaşmanın tesisi için fırsat kapısıdır. Onlara yardım etmek çok zor değil, bazen engellilere ayrılan park alanını işgal etmemek bile yeterlidir.

Ayrıca kontrol et

Bir vapura inancı yükleyerek, o vapuru özgürlüğe süren tek lider!.

Bir vapura inancı yükleyerek, o vapuru özgürlüğe süren tek lider!.